Witamy na Ziemi Piwniczańskiej

dodano: 25.06.2019

Ziemio piwnicańsko – nopiykniejsy w świecie

haftuwany kwietnom tęcom zielony gorsycie

spod kozuska dorni bijom źródoł serca

do Poprodu siwego jak łocy dziewcęcio…

    

     Wszystko bierze swój początek w sercu, po nim poznajemy człowieka. Jeżeli chcemy poznać Małopolskę czy góry najlepiej rozpocząć wędrówkę od serca Beskidu Sądeckiego, czyli od miasteczka Piwniczna-Zdrój.

     Z urokliwego Rynku rozchodzą się na cztery strony świata drogi i szlaki na Słowację oraz w piękne o każdej porze roku wierchy pasma Jaworzyny i Radziejowej.  Rzeka Poprad związana od wieków z miastem tworzy malownicze przełomy a liczne źródła wód mineralnych podnoszą leczniczo-wypoczynkową atrakcyjność tego terenu.

     Tutaj przeszłość splata się z nowością, tu w wachlarzu atrakcji turystycznych obok niezwykle pięknych krajobrazów możemy znaleźć pamiątki dawnego Wolnego Królewskiego Miasta Piwniczna (w muzeum) czy bogatą ofertę usług rekreacyjnych (w hotelach i ośrodkach wczasowych).

     Amatorzy czynnego wypoczynku od wiosny do jesieni mogą przemierzać trasy rowerowe a zimą korzystać z wyciągów i tras narciarskich oraz rozległych terenów biegowych. Z wieży widokowej na Eliaszówce rozciąga się piękny krajobraz nadpopradzkiego świata.

     Ziemia piwniczańska w ciągu całego roku mieni się całą paletą barw, tętni wspaniałym życiem przyrody, daje schronienie ptakom, płazom i zwierzynie. Jest nie tylko stolicą czarnych górali, ale także czarnych owiec i czarnego bociana.  Górale nadpopradzcy przez wieki ją zamieszkujący wyróżniali się nie tylko swoistą obyczajowością, ale obok pracowitości także zamiłowaniem do muzyki śpiewu i tańca. Dziś zespół „Dolina Popradu” i inne kapele i zespoły przybliżają ten oryginalny folklor mieszkańcom i turystom.

     Do nadpopradzkiej stolicy naprawdę warto przyjechać, bo na pewno można tu znaleźć rym do słowa Piwniczna w słowie – śliczna.

Kalendarz wydarzeń

Urząd Statystyczny w Krakowie
Zimowe utrzymanie dróg 2022/2023
Stabilizacja osuwiska Witkowskie
Harmonogram wywozu odpadów na 2022 rok Miasto i Gmina Piwniczna-Zdrój
MAŁOPOLSKA
Program "Czyste Powietrze"
FACEBOOK
Wykup gruntów
EKOINTERWENCJA
KOMUNIKATY PM10
CEEB
Platforma eZamawiający
ANKIETA BAZA PZ
„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Program PIT.
PFRON
Elektromobilność MiGPZ
Gazyfikacja Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrók
Znad Popradu
MIODNY SZLAK
RODO
BIP 130000
BIP Zamówienia

Na skróty: