Witamy na Ziemi Piwniczańskiej

dodano: 25.06.2019

Ziemio piwnicańsko – nopiykniejsy w świecie

haftuwany kwietnom tęcom zielony gorsycie

spod kozuska dorni bijom źródoł serca

do Poprodu siwego jak łocy dziewcęcio…

    

     Wszystko bierze swój początek w sercu, po nim poznajemy człowieka. Jeżeli chcemy poznać Małopolskę czy góry najlepiej rozpocząć wędrówkę od serca Beskidu Sądeckiego, czyli od miasteczka Piwniczna-Zdrój.

     Z urokliwego Rynku rozchodzą się na cztery strony świata drogi i szlaki na Słowację oraz w piękne o każdej porze roku wierchy pasma Jaworzyny i Radziejowej.  Rzeka Poprad związana od wieków z miastem tworzy malownicze przełomy a liczne źródła wód mineralnych podnoszą leczniczo-wypoczynkową atrakcyjność tego terenu.

     Tutaj przeszłość splata się z nowością, tu w wachlarzu atrakcji turystycznych obok niezwykle pięknych krajobrazów możemy znaleźć pamiątki dawnego Wolnego Królewskiego Miasta Piwniczna (w muzeum) czy bogatą ofertę usług rekreacyjnych (w hotelach i ośrodkach wczasowych).

     Amatorzy czynnego wypoczynku od wiosny do jesieni mogą przemierzać trasy rowerowe a zimą korzystać z wyciągów i tras narciarskich oraz rozległych terenów biegowych. Z wieży widokowej na Eliaszówce rozciąga się piękny krajobraz nadpopradzkiego świata.

     Ziemia piwniczańska w ciągu całego roku mieni się całą paletą barw, tętni wspaniałym życiem przyrody, daje schronienie ptakom, płazom i zwierzynie. Jest nie tylko stolicą czarnych górali, ale także czarnych owiec i czarnego bociana.  Górale nadpopradzcy przez wieki ją zamieszkujący wyróżniali się nie tylko swoistą obyczajowością, ale obok pracowitości także zamiłowaniem do muzyki śpiewu i tańca. Dziś zespół „Dolina Popradu” i inne kapele i zespoły przybliżają ten oryginalny folklor mieszkańcom i turystom.

     Do nadpopradzkiej stolicy naprawdę warto przyjechać, bo na pewno można tu znaleźć rym do słowa Piwniczna w słowie – śliczna.

Kalendarz wydarzeń

Wybory Uzupełniające
DYSTRYBUCJA
Harmonogram wywozu odpadów na 2022 rok Miasto i Gmina Piwniczna-Zdrój
Zimowe utrzymanie dróg 2022/2023
MAŁOPOLSKA
Program "Czyste Powietrze"
FESTIWAL BIEGÓW
FACEBOOK
Wykup gruntów
EKOINTERWENCJA
KOMUNIKATY PM10
CEEB
Platforma eZamawiający
ANKIETA BAZA PZ
„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Program PIT.
BIP Zamówienia
PFRON
Elektromobilność MiGPZ
Gazyfikacja Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrók
Znad Popradu
MIODNY SZLAK

Na skróty: