Gminny Program Rewitalizacji

dodano: 05.03.2020


Program rewitalizacji - oznacza opracowany, przyjęty i koordynowany przez gminę wieloletni program działań w sferze przestrzeni, urządzeń technicznych, społeczeństwa i gospodarki zmierzający do wyprowadzenia obszaru z sytuacji kryzysowej oraz stworzenie warunków do dalszego rozwoju obszaru.

Rewitalizacja miast to najbardziej kompleksowa odpowiedź na degradację społeczną, gospodarczą, przestrzenną, techniczną i środowiskową polskich miast. Takie podejście wynika wprost z zapisów Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2010-2020, w której drugi cel strategiczny „Budowanie spójności terytorialnej i przeciwdziałanie marginalizacji obszarów problemowych” obejmuje m.in. cel szczegółowy „Restrukturyzacja i rewitalizacja miast i innych obszarów tracących dotychczasowe funkcje społeczno-gospodarcze”.

Rewitalizację definiuje się  jako: wyprowadzanie ze stanu kryzysowego  obszarów zdegradowanych  poprzez przedsięwzięcia całościowe (integrujące interwencję na rzecz społeczności lokalnej, przestrzeni i lokalnej gospodarki), skoncentrowane terytorialnie i prowadzone we współpracy z lokalną społecznością, w sposób zaplanowany oraz zintegrowany przez określenie i realizację programów rewitalizacji .

Dla prowadzenia rewitalizacji wymagane są:

  1.  uwzględnienie rewitalizacji jako istotnego elementu całościowej wizji rozwoju gminy;
  2. pełna diagnoza służąca wyznaczeniu obszaru zdegradowanego wskazanego w programie rewitalizacji oraz zdefiniowaniu dotykających go problemów; diagnoza obejmuje łącznie kwestie społeczne, ekonomiczne, przestrzenno – infrastrukturalne i środowiskowe oraz kulturowe;
  3. ustalenie hierarchii potrzeb w zakresie działań rewitalizacyjnych;
  4. właściwy dobór narzędzi oraz interwencji do potrzeb i uwarunkowań danego obszaru;
  5. zsynchronizowanie działań w sferze społecznej, gospodarczej, przestrzennej, infrastrukturalnej, środowiskowej i kulturowej;
  6. koordynacja prowadzonych działań oraz monitorowanie i ewaluacja skuteczności rewitalizacji;
  7. realizacja zasady partnerstwa polegającej na włączeniu szerokiego grona partnerów (w szczególności lokalnych społeczności, przedsiębiorców, a także innych interesariuszy procesu rewitalizacji i ekspertów) w procesy programowania i realizacji działań rewitalizacyjnych oraz konsekwentnego, otwartego i trwałego dialogu z tymi podmiotami i grupami, których rezultaty rewitalizacji mają dotyczyć.

 

Cele projektu: „Piwniczna – Zdrój – uzdrowisko w subregionie sądeckim przyciągające turystów i kuracjuszy infrastrukturą na poziomie europejskim oraz gościnnością mieszkańców, a dla osób chcących tu pozostać na stałe, zapewnia atrakcyjne warunki do życia”

Planowane efekty: Opracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji Piwnicznej – Zdroju

Działania:

  • Działanie 1: Opracowanie diagnoz i analiz w celu wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji w Mieście i Gminie Piwniczna-Zdrój, które posłużą do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji na lata 2016-2023.
  • Działanie 2: Opracowanie podstrony internetowej na potrzeby opracowania GPR.
  • Działanie 3: Konsultacje społeczne (działania partycypacyjne - spotkanie z mieszkańcami, opracowanie ankiet).
  • Działanie 4: Opracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji
  • Działanie 5: Konsultacje społeczne GPR (spotkania z mieszkańcami, ankiety). -
  • Działanie 7: Promocja procesu tworzenia GPR (opracowanie grafiki i druk plakatów).

 

Wartość projektu: 50 000,00 zł

Wkład Funduszy Europejskich: 45 000,00 zł


Burmistrz Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój informuje, że zgodnie z art. 17 ust. 2 pkt 3 Ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz.U. z 2015 r. poz. 1777), w dniu 28 stycznia 2017 r. rozpoczyna konsultacje społeczne projektu Gminnego Programu Rewitalizacji.

Konsultacje mają na celu zebranie opinii, sugestii i uwag dotyczących projektu Gminnego Programu Rewitalizacji opracowanego zgodnie z wymogami Ustawy o rewitalizacji.
Konsultacje przeprowadzone będą w okresie od dnia 28 stycznia 2017 r. do dnia 27 lutego 2017 r. Podstawowymi formami konsultacji będą:

  • zbieranie uwag w postaci papierowej lub elektronicznej za pomocą formularzy;
  • zbieranie uwag ustnych;
  • ankiety.

Projekt Gminnego Programu Rewitalizacji będzie dostępny od dnia 28 stycznia 2017 na stronie podmiotowej Gminy w Biuletynie Informacji Publicznej http://bip.malopolska.pl/umigpiwnicznazdroj,m,295914,2017.html, stronie internetowej Gminy www.rewitalizacja.piwniczna.pl   oraz w pokoju nr 18 Urzędu Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój.

Formularz zgłaszania uwag i ankieta będą dostępne od dnia 28 stycznia 2017 na stronie podmiotowej Gminy w Biuletynie Informacji Publicznej http://bip.malopolska.pl/umigpiwnicznazdroj,m,295914,2017.html, stronie internetowej Gminy  www.rewitalizacja.piwniczna.pl   oraz w pokoju nr 18 Urzędu Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój. Formularz i ankietę będzie można również pobrać w Urzędzie Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój, w pokoju nr 18.

Wypełnione formularze i ankiety prosimy przesłać na adres poczty elektronicznej amajocha@piwniczna.pl  (z dopiskiem „Ankieta konsultacyjna”, "Formularz zgłaszania uwag") lub złożyć na dzienniku podawczym Urzędu Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój w godzinach pracy Urzędu w nieprzekraczalnym terminie do dnia 27 lutego 2017 r. Składanie uwag ustnych będzie możliwe w pokoju 18 Urzędu Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój w godzinach pracy Urzędu w okresie od 28 stycznia do 27 lutego 2017 roku.

Burmistrz Piwnicznej-Zdroju
Zbigniew Janeczek

 

Do pobrania:

Kalendarz wydarzeń

Urząd Statystyczny w Krakowie
Zimowe utrzymanie dróg 2022/2023
Stabilizacja osuwiska Witkowskie
Harmonogram wywozu odpadów na 2022 rok Miasto i Gmina Piwniczna-Zdrój
MAŁOPOLSKA
Program "Czyste Powietrze"
Wybory uzupełniające
FACEBOOK
Wykup gruntów
EKOINTERWENCJA
KOMUNIKATY PM10
CEEB
Platforma eZamawiający
ANKIETA BAZA PZ
„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Program PIT.
PFRON
Znad Popradu
MIODNY SZLAK
RODO
BIP 130000
BIP Zamówienia

Na skróty: