Projekt: "Nadpopradzki Kalendarz Źródłem Aktywności". Cztery pory roku życia ...

 

Nadpopradzki kalendarz

Od lipca Stowarzyszenie Górali Nadpopradzkich z Piwnicznej-Zdroju realizuje projekt Nadpopradzki kalendarz źródłem aktywności. Projekt ma na celu zjednoczenie mieszkańców trzech gmin - Muszyna, Piwniczna i Rytro położonych nad rzeką Poprad - wokół przeszłości i teraźniejszości, poprzez stworzenie multimedialnego kalendarza. Zadanie finansowane jest z funduszy FIO.

W prace przy projekcie zaangażowani są członkowie RZ Dolina Popradu, Dziecięcy Zespół Regionalny Małe Piwnicoki, miejscowe kapele i pasjonaci historii i regionu, zaś jego partnerami są Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Piwnicznej-Zdroju, Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Piwnicznej-Zdroju oraz Szkoła Podstawowa nr. 1 w Piwnicznej-Zdroju.

Cztery pory roku życia dawnych mieszkańców naszego regionu udokumentowane zostaną w fotografii, czterech filmach i kalendarzu na 2023 rok. Gromadzone przez lata śpiewki, opisy zwyczajów np. weselnych, przeprowadzane w terenie wywiady z najstarszymi mieszkańcami naszego regionu, kwerendy w muzeach i bibliotekach pozwoliły zebrać materiał, który został już kilkakrotnie wykorzystany przez zespół do przygotowania widowisk obrzędowych. Aby jednak dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców postanowiono wykorzystać nowoczesne techniki komunikacji. Dlatego na nowoutworzonym profilu Facebooka od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku codzienne będą ukazywać się krótkie notatki - daty związane z ważnymi wydarzeniami trzech objętych projektem gmin. Przeplatane będą informacjami o wierzeniach, obrzędach, zwyczajach z tych okolic. Obserwatorzy profilu będą mogli na bieżąco włączać się w jego redagowanie za pomocą komentarzy. Cały roczny cykl wydarzeń podzielony jest na cztery części i obejmować będzie: Obchody Świąt Wielkanocnych i obrzędy wiosenne, Obrzędy letnie, Zwyczaje jesienne i Obyczaje zimowe. Publikacje w wersji elektronicznej dostępne będą na stronach facebook, You Tube, stronie internetowej MGOK Piwniczna www.skarbygorali.pl

autor: [mb-j]

Kalendarz wydarzeń

Facebook
Dzień Dobry TVN. Turystyczny Szlak Uzdrowisk Małopolski 17.08.2019 r.
Rozkład jazdy pociągów 01.09.2019 - 19.09.2019
Bieg Popradzki
TMP
W KRAJ PIWNICZNA
Znad Popradu
Miasta Partnerskie
MIODNY SZLAK

Na skróty: