Zespół Regionalny "Dolina Popradu"

Regionalny zespół „Dolina Popradu” powstał w roku 1965, założony przez grupę nauczycieli: Edwarda Grucelę, Eugeniusza Lebdowicza, Mieczysława Łomnickiego i prezentuje region rytersko-piwniczański tzw. CZARNYCH GÓRALI.

Na repertuar zespołu składają się: pieśni o nucie tęsknej, śpiewane przy pasaniu bydła czy owiec, ale bywają też pieśni rytmiczne do tańca, żartobliwe przyśpiewki śpiewane w karczmie, na weselu. Tańce najczęściej zespołowe jak: paw, pijowecka, hanok, polka bez stołek, Madziar obyrtany, ale bywają też tańce wykonywane przez pojedyncze pary jak np. zamiatany, śtajerek, polka na ławce.

Od 1988 roku do programu zespołu włączono wiersze pisane gwarą przez członkinię zespołu, poetkę Wandnę Łomnicką- Dulak. Zespół występował na Słowacji, Czechach, Węgrzech, Anglii w Niemczech na Placu Św. Piotra w Rzymie, we Francj, Finlandii.

W kolekcjo nagród zespołowych znalazły się kilkakrotnie „Złote serce” z Festiwalu Górali polskich w Zakopanem, I miejsce w przeglądzie dorobku kulturalnego wsi Przytoczna 87, „Brązowe serce żywieckie”, nagroda za uratowanie stroju czarnych górali w Żywcu, 1999 r. zespół otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga.

W 2011 roku Zespół Regionalny „Dolina Popradu” otrzymał najwyższą nagrodę w 43 Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich - Złotą Ciupagę.

Strona internetowa zespołu: http://dolina-popradu.pl/

 

Kalendarz wydarzeń

TMP
Facebook
Dzień Dobry TVN. Turystyczny Szlak Uzdrowisk Małopolski 17.08.2019 r.
KOLEJE MAŁOPOLSKIE
W KRAJ PIWNICZNA
Znad Popradu
MIODNY SZLAK

Na skróty: