Orkiestra dęta OSP

Orkiestra Dęta OSP Piwniczna-Zdrój powstała w 1928 roku i do dzisiaj angażuje się w krzewienie kultury na terenach gminy.

Początek funkcjonowania piwniczańskiej orkiestry wiąże się z Janem Machajem – pierwszym kapelmistrzem zespołu. Dzięki niemu orkiestra mogła wystąpić już w czasie procesji w dniu Wszystkich Świętych w 1928 roku. Wraz z wybuchem II Wojny Światowej orkiestra wstrzymała działalność, a pierwszy występ po 6-letniej przerwie odbył się w 1946 roku podczas uroczystego oddania do eksploatacji traktatu z elektrownią. W latach 1957- 1992 orkiestra była prowadzona przez Antoniego Leśniaka, dzięki, któremu utrzymywała się w czołówce najlepszych zespołów w kraju. Pod jego batutą orkiestra występowała na wielu uroczystościach, brała udział w przeglądach powiatowych, wojewódzkich, międzywojewódzkich, a także ogólnopolskich festiwalach amatorskich orkiestr dętych

W Bolesławcu, Koszalinie i Ciechanowie, gdzie była wysoko oceniana za wykonania utworów, przygotowanie i prezentację.

Po rezygnacji Antoniego Leśniaka kapelmistrzem został Adam Gumulak, który kontynuował tradycje zespołu. W wyniku wielu niesprzyjających czynników podczas jego kadencji działalność orkiestry została zawieszona. W 2009 roku zespół reaktywował się dzięki staraniom wieloletnich członków i sympatyków, a jej kapelmistrzem mianowano Jana Jamrozowicza.

 Obecnie orkiestra liczy 40 muzyków działających od 2017 roku pod kierownictwem kapelmistrza Sławomira Biela, który wraz z instruktorem Marcinem Kokoszą, dbają o ciągły rozwój zespołu. Prowadzą również zajęcia gry na instrumentach dętych dla nowych adeptów.

Nieodzowną częścią stroju orkiestrowego od 1958 roku są podhalańskie peleryny i góralskie kapelusze.

 Zespół nadal bierze czynny udział w wielu przeglądach, konkursach i festiwalach. W 2017 roku otrzymał 1. Miejsce w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Tęgoborzy i 1. Wyróżnienie w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Chełmku. 3 lata później zespół powtórzył swój sukces, zdobywając 1. Miejsce w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych. Orkiestra wzięła również udział

W III Festiwalu Orkiestr Dętych w Szczecinie w 2019 roku, gdzie uzyskała nagrodę za najlepszy występ statyczny. W 2022 orkiestra poraz drugi otrzymała 1. Wyróżnienie w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Olkuszu, a dwa miesiące po tym sukcesie zwyciężyła w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Korzennej. Ponadto Orkiestra uczestniczy w licznych wydarzeniach kulturalnych ważnych dla całego regionu np. Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka, czy też obchody 150-lecia OSP działającej w Starym Sączu, w których uczestniczył sam Prezydent RP Andrzej Duda.

 

Repertuar Orkiestry jest rozmaity, od marszy, pieśni patriotycznych, religijnych, po muzykę rozrywkową, bieżąco uzupełniany o nowe utwory. Poza uczestniczeniem w różnego rodzaju konkursach orkiestra uświetnia również uroczystości państwowe, religijne, bierze udział w kolędowaniach i koncertach.

Zespół wciąż poszukuje nowych członków chętnych do gry i wspólnego działania na rzecz krzewienia tradycji i muzycznej kultury regionu, a w szczególności kontynuowania pięknej historii prawie stuletniej Orkiestry.

Kalendarz wydarzeń

TMP
Facebook
Dzień Dobry TVN. Turystyczny Szlak Uzdrowisk Małopolski 17.08.2019 r.
KOLEJE MAŁOPOLSKIE
W KRAJ PIWNICZNA
Znad Popradu
MIODNY SZLAK

Na skróty: