Świętej Pamięci Twórcy

Józef Broniszewski

(1855-1930) rzeźbiarz i malarz amator, założyciel straży pożarnej. Wiele jego rzeźb znajdowało się w muzeum w Nowym Sączu. Niestety uległy zniszczeniu w czasie wojny. Na pewno było tam m.in. ruchome krakowskie wesele; lalki-tancerze pięknie ubrane (stroje szyła żona Broniszewskiego) poruszające się w rytm muzyki. Rzeźby J. Broniszewskiego to m.in.: Krzyż ornamentowany liśćmi dębowymi (u Księżyków); krzyż z figurkami (w Łomnicy); duża Męka Pańska (kupiona przez kogoś z letników); Przemienienie Pańskie, płaskorzeźba w kapliczce pod kościołem, św. Florian przy schodkach prowadzących z kościoła do ul.Karkowskiej (uległ zniszczeniu), św. Florian na cysternie, liczne cementowane rzeźby nagrobne na starym cmentarzu (nagrobki Glińskich), Janików, Długoszów); ruchome szopki bożonarodzeniowe, ruchome drewniane zabawki, pogodynki, "mnich" i inne. Obrazy: portrety Bittnera (leśniczy), Łomnickich z ulicy Ogrodowej, autoportrety, wiele obrazów o treści religijnej. W izbie muzealnej kopia obrazu "Pożar Piwnicznej" z 1876 roku jako najbardziej znany piwniczanom.
***

Wiktor Lebdowicz

(1888-1949) był kolejarzem; oprócz pracy zawodowej zajmował się szewstwem stolarstwem, robił młynki do czyszczenia zboża, żarna; strugał w drewnie. Rzeźbił głowy zwierząt, lalki do zabawy dla dzieci, świątki i kapliczki przydrożne oraz postacie do szopki. Potrafił zrobić skrzypce, basy i ukręcić do nich struny z jelit baranich. Był również prymistą w znanej kapeli ludowej. Z rzeźb pozostały dwie przechowywane pieczołowicie w Izbie Muzealnej TMP; żłobek z dzieciątkiem, św. Józef z Maryją. Są też basy jego produkcji.
***

Józef Grucela "Juda"

(1888-1982) piwniczanin, świątkarz, prymitywista. Nie chodził nigdy do szkoły, miał poważną wadę słuchu i mowy. "Popki" - lalki do zabawy dla dzieci, stały się swoistą formą kontaktu z ludźmi i okazją zarobienia paru groszy. Rzeźbił dużo świątków, figurki do szopki, rzadziej postacie żołnierzy, muzykantów, a także zwierzęta i ptaki. Rzeźby Gruceli wysoko ocenione przez znawców na konkursach sztuki ludowej znalazły się nawet w muzeach zagranicznych. W 1962 roku J.Grucela uzyskał I miejsce w woj.krakowskim w konkursie wyrobów drewnianych organizowanych przez Prezydium WRN i Pracownię Badania Sztuki Ludowej IS PAN. Rzeźby Gruceli zachowano też w Izbie Muzealnej. Są tu: Chrystus frasobliwy, Matka Boska i figurki do szopki.
***

Jan Kazimierz Życzkowski

(1910-1981) piwniczanin, nauczyciel. Prowadził przed wojną chór TSL i chór męski w Krynicy; komponował i instrumentował muzykę do wystawianych sztuk w teatrze amatorskim; był utalentowanym aktorem i reżyserem i przez 40 lat poświęcał się tej pracy zapalając do niej grono piwniczan. Amatorsko zajmował się malarstwem olejnym. Malował pejzaże, portrety, martwą naturę itd. Dokonał gruntownej renowacji portretów na cysternie (studni) w Rynku, prowadził także renowacje ołtarzy i niektórych obrazów w kościele parafialnym. Jego obrazy są w posiadaniu głównie prywatnych osób.

***

Eugeniusz Kuryłło

(1907-1997) inżynier rolnik, nauczyciel, dyrektor technikum, rzeźbiarz amator. Rzeźbił postacie ludzi i fantastyczne: diabły na wystawę "Diabły polskie" organizowane w Turku. Wśród rzeźb - postaci ludzi: Mieczysław Fogg, Wałęsa, Balcerowicz. Kilkanaście prac zakupili ludzie z różnych stron Polski, wiele podarował znajomym i na cele charytatywne.
***

Kazimierz Janik

(1923-1976) malował szybko na zamówienia, kopiując stare barwne pocztówki. Skopiował też pejzaże Edmunda Ciećkiewicza. Aktor - amator obdarzony pięknym głosem. Talent nigdy nie kształcony, zmarnowany z powodu nałogu. W Piwnicznej wiele jego obrazów znajduje się w prywatnych mieszkaniach.

***

Helena Bronikowska

(1914-1994) piwniczanka; amatorsko zajmowała się malowaniem: kwiaty, konie, pejzaże, obrazy o treści religijnej - do kościoła, kaplic, na zamówienia prywatne. Robiła też gobeliny, dywany, pięknie haftowała. Wiele obrazów znajduje się u rodziny, w kościele w Piwnicznej - bł.Karolina Kózkówna.
***

Stanisław Lebdowicz

ur. 1931, zm. 20.01.2017 r. piwniczanin; rzeźbi figurki do szopki, postacie muzykantów, pastuszków, świątki, zwierzęta domowe, leśne. Wykonał ołtarz, stacje Drogi Krzyżowej i figurę brata Alberta do kaplicy w domu pomocy społecznej w Złockiem. Otrzymał Złotą Odznakę za zasługi dla woj. nowosądeckiego, Złotą odznakę za zasługi dla miasta i gminy Piwniczna. W swoim domu przy ul.Węgierskiej ma stałą ekspozycję rzeźb.Stworzył odmienny od innych piwniczańskich twórców ludowych styl, technikę rzeźbiarską.
***

Antoni Dulak

ur. 1955 piwniczanin, ukończył klasę ceramiki artystycznej w Zasadniczej Szkole Rzemiosł Artystycznych w Łysej Górze oraz Liceum Sztuk Plastycznych im.A. Kenara w Zakopanem. Prowadzi samodzielną działalność w zakresie sztuki użytkowej; projektowanie, rysunek, grafika. Autor grafiki i kompozycji kolorystycznych do tomików poezji Wandy Łomnickiej-Dulak. Rzeźbi w różnych materiałach, głównie w drewnie, maluje portrety i pejzaże. Udział w wystawach zbiorowych w MGOK oraz wystawa indywidualna w Izbie Muzealnej.

Kalendarz wydarzeń

KOLEJE MAŁOPOLSKIE
Facebook
Dzień Dobry TVN. Turystyczny Szlak Uzdrowisk Małopolski 17.08.2019 r.
TMP
W KRAJ PIWNICZNA
Znad Popradu
MIODNY SZLAK

Na skróty: