4. Rusałka pawik (Inachis io)
Motyl ten jest bardzo często spotykany na całym obszarze naszego kraju – można powiedzieć że jest to jeden z najpospolitszych „naszych” motyli. Poza tym występuje również w Europie i Azji. Rusałka pawik - Inachis io, to motyl zaliczany do rodziny rusałkowatych - Nymphalidae. Rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do około 5,0-5,5 cm. Zatem widać, że jest on sporo mniejszy niż na przykład paź królowej - Papilio machaon, czy też paź żeglarz - Papilio podalirius.
Skrzydełka rusałki pawik mają brązowe zabarwienie z wielobarwnymi oczkami na końcach przednich i tylnych skrzydeł - potocznie nazywane „pawimi oczkami” - i to właśnie stąd pochodzi nazwa gatunkowa tego motyla. Przy złożonych skrzydłach motyl ten przypomina uschnięty liść pokrzywy, by lepiej ukryć się przed drapieżnikami.
Warto wiedzieć motyle te pojawiają się już końcem wiosny i wczesnym latem, przez które później cały czas możemy je obserwować. Spotkać je można najczęściej na polanach i skrajach lasów, w ogrodach, sadach, na nieużytkach i w wielu innych miejscach. Wszędzie gatunek ten jest bardzo pospolity. Gatunek ten to jeden z nielicznych motyli zimujących w Polsce. Najczęściej w trakcie zimy kryje się on w różnego rodzaju wilgotnych i ciemnych miejscach, np. jaskiniach, szczelinach w skałach, czy norach ssaków. Jeśli więc zauważymy motyla tego gatunku, który obudził się w okresie zimy, powinniśmy przenieść go w chłodne i ciemne miejsce. Same motyle żywią się nektarem różnych gatunków kwiatów i krzewów, natomiast gąsienice rusałki pawik żywią się pokrzywami. I to właśnie na nich możemy je najczęściej spotkać. Okres godowy przypada na wiosnę – zaraz po przebudzeniu z zimowej hibernacji, drugi natomiast w lecie. Zazwyczaj w ciągu jednego roku występują dwa pokolenia, a jedynie na obszarach o cięższym klimacie i wyżej w górach jedno.