UWAGA! Wprowadzono stan epidemii w Polsce od 20 marca 2020 r. do odwołania!

Od 20 marca 2020 r. do odwołania, w Polsce obowiązuje stan epidemii określony Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. Stan epidemii nakłada nowe obowiązki i prerogatywy, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Wprowadzono nowe zasady dotyczące kwarantanny i podwyższone kary za jej złamanie do 30 000 zł, zawieszono również zajęcia edukacyjne do 10 kwietnia 2020 r. Jednocześnie dziewiętnaście szpitali zostało przekształconych w szpitale zakaźne.

Wyższe kary za nieprzestrzeganie kwarantanny z 5 000 zł do 30 000 zł.

Zawieszenie zajęć w szkołach i na uczelniach do 10 kwietnia 2020 r.

Lekcje będą odbywać się poprzez platformy e-learningowe. Nowe przepisy będą obowiązywały od 25 marca do 10 kwietnia 2020 r. Więcej na ten temat zdalnego nauczania tutaj

19 szpitali jednoimiennych

W każdym województwie będzie tzw. szpital jednoimienny, a w większych regionach dwa. Placówki te będą zajmować się tylko osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.

Nowe uprawnienia dla ministra zdrowia

Ustawa o chorobach zakaźnych pozwala m.in. ministrowi zdrowia wyznaczyć rolę personelu medycznego i innych osób, w zwalczaniu koronawirusa na terenie Polski. Wojewodowie mają takie upoważnienie na terenie swoich województw.

W kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może wprowadzić np.:

1. czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,

2. czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,

3. czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,

4. zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,

5. obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,

6. nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.

Zainstaluj aplikacje KWARANTANNA DOMOWA

Kwarantanna domowa to aplikacja, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Program umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie. Więcej na temat aplikacji tutaj.

 

Pobierz:

Kalendarz wydarzeń

W KRAJ PIWNICZNA
Facebook
Znad Popradu
BASEN NA RADWANOWIE
Miasta Partnerskie

Na skróty: