Europejski fundusz rozwoju regionalnego Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój Europejski fundusz rozwoju regionalnego

AKTUALNOŚCI

Ku czci Niepodległej

Ku czci Niepodległej

15/08/2018

15 sierpnia br. o godzinie 16:00 na skwerze przy ul. Kazimierza Wielkiego dokonano uroczystego odsłonięcia obelisku upamiętniającego setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wybór terminu był nieprzypadkowy, gdyż właśnie dziś przypada 98 rocznica Cudu nad Wisłą, Święto Wojska Polskiego oraz kościelna uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Po odegraniu hymnu państwowego głos zabrali dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Janina Janur oraz Burmistrz Piwnicznej-Zdroju Zbigniew Janeczek.

-Każdy jest dłużen Ojczyźnie swej tyle, na ile go stać. Słowa te, choć wypowiedziane przez piętnastowiecznego kronikarza Jana Długosza nic nie straciły ze swojej aktualności. Posiadanie własnej Ojczyzny to nie tylko przywilej ale i szereg obowiązków, których wypełnianie jest naszym wspólnym zadaniem. Wiedzieli o tym ci, którzy przelewali krew na licznych polach bitew, w miejscach kaźni i trudnych latach terroru. Dziś, gdy krwawiące rany historii zabliźnił upływający czas wiemy, że walka o Ojczyznę polega na codziennej i sumiennej pracy. Oddajemy dziś hołd Polsce Niepodległej; jednej, choć podzielonej konfliktami interesów; wolnej, choć zniewolonej podziałami politycznymi; pięknej, choć zeszpeconej myśleniem, że „co jest wspólne to niczyje”. Niepodległa Polska to my – jej mieszkańcy. Dbajmy więc o to, aby dziedzictwo minionych pokoleń nie stało się jedynie historią, lecz by wypełniało każde nasze działanie. Niech ten obelisk, położony z dala od codziennego gwaru miasta, stanie się miejscem sprzyjającym kontemplacji nad bogactwem dziedzictwa ziemi, której na imię Polska - powiedział Burmistrz.

Uroczystego odsłonięcia obelisku dokonali: Burmistrz Zbigniew Janeczek i długoletnia harcmistrzyni i emerytowany pedagog Krystyna Leśniakowa w asyście przedstawicieli młodzieży harcerskiej i strażackiej. Wartę honorową zaciągnęli Legioniści, Harcerze oraz Strażacy z OSP w Piwnicznej-Zdroju. Dwie biało-czerwone róże w imieniu obchodzącego setną rocznicę istnienia Związku Harcerstwa Polskiego złożył przedstawiciel ugrupowania. Następnie pomnik został poświęcony przez ks. Janusza Balasę. Krystyna Leśniakowa wygłosiła również okolicznościowy wiersz poświęcony harcerzom poległym w obronie Ojczyzny.

Po odśpiewaniu hymnu harcerskiego i wysłuchaniu okolicznościowego koncertu w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Piwniczna-Zdrój uczestnicy wydarzenia udali się na Plac św. Jana Pawła II na wieczór pieśni patriotycznych.

Organizatorem wydarzenia był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz Miasto i Gmina Piwniczna-Zdrój. Wsparcia finansowego udzielili Miasto i Gmina Piwniczna-Zdrój oraz Spółdzielnia Pracy PIWNICZANKA.

(DI)

Galeria zdjęć

IMG_9596.JPG
IMG_9602.JPG
IMG_9606.JPG
IMG_9608.JPG
IMG_9616.JPG
IMG_9618.JPG
IMG_9625.JPG
IMG_9631.JPG
IMG_9644.JPG
IMG_9645.JPG
IMG_9649.JPG
IMG_9653.JPG
IMG_9661.JPG
IMG_9670.JPG
IMG_9687.JPG
IMG_9689.JPG
IMG_9694.JPG
IMG_9713.JPG
IMG_9721.JPG
IMG_9729.JPG
IMG_9743.JPG
IMG_9745.JPG