Miasta partnerskie Piwnicznej-Zdroju

Celem polityki zagranicznej naszego Miasta jest poprawa wizerunku poprzez stworzenie obrazu Piwnicznej-Zdroju jako miejsca wielu inwestycji, gminy dbającej o stan środowiska naturalnego, miasta o bogatej kulturze. Podstawą działań Władz Miejskich są podpisane porozumienia o partnerskiej współpracy z regionami posiadającymi podobną strukturę gospodarczą, kulturową oraz turystyczną. Współpraca międzynarodowa obejmuje między innymi miasta takie jak:

  • malownicze miasto Lipany na Słowacji,
  • słynące z turystyki Kesthell położone na Węgrzech,
  • miasto o bogatej historii Sabinov mieszczące się na terytorium Słowacji,
  • uzdrowiskowe Birsztany na Litwie.

Przyjaźń partnerska obejmuje wymianę doświadczeń, organizację imprez kulturalnych oraz promocję turystyczną i gospodarczą. Kontakty te służą lepszemu poznaniu naszych sąsiadów, co jest ważne w dobie jednoczenia się kontynentu.


 

Lipany to miasto o charakterze rolniczo-przemysłowym, położone na wysokości 389 m. we wschodniej części Słowacji w powiecie Sabinov.   Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1312 roku, w rejonie, gdzie już przed naszą erą osiedlali się ludzie. W czasie Wiosny Ludów w 1848 r. w pobliżu odbyła się spora bitwa między wojskami zwolenników Ludwika Kossutha a armią rosyjską.

Władzę sprawuje Burmistrz Vladimír Jánošík, a ludność liczy około 5,5 tys. mieszkańców. W całym regionie miasta Lipany można dostrzec piękno przyrody, lasy, góry oraz wyczuć znacząco czystsze powietrze oferujące możliwość wypoczynku, turystyki czy narciarstwa. Miejscowość pracuje obecnie nad wykorzystaniem uzdrowiskowych wód geotermalnych wypływających z głębokości 3390 metrów o temperaturze 90 °C. W pobliżu miasta znajduje się wiele atrakcji turystycznych. Miasto i jego okolice są inspirującym miejscem do spędzenia wolnego czasu i częstych powrotów.

Lipany zachęcają podróżujących różnorakimi zabytkami architektonicznymi oraz możliwością odpoczynku w nowoczesnych kąpieliskach i parkach wodnych. W centrum znajduje się XIV-wieczny gotycki kościół katolicki, z kryptą grobową rodziny Tárczayów i renesansowym portalem. Główny ołtarz gotycki z 1513r., ruiny zamku Kamienica wraz ze ścieżką edukacyjną. Kąpieliska termalne należą do największych atrakcji turystycznych na Słowacji. Woda z niektórych źródeł osiąga temperaturę 90°C. Kilka kąpielisk termalnych czynnych jest także w zimie. Źródła posiadają właściwości lecznicze, o czym można się przekonać korzystając z oferty licznych sanatoriów i uzdrowisk. W naszym mieście partnerskim znajduje się jeden z najsłynniejszych parków wodnych: AQUApark Lipany, którego otwarcie planowane jest na rok 2021.

Lipany przez cały rok oferują imprezy okolicznościowe różnego rodzaju, wiele wydarzeń kulturalnych i społecznych. Odbywają się tutaj koncerty, bale, imprezy integracyjne. Tradycyjną imprezą jest Lipianska hodobná jar. Późnym latem organizowany jest trzydniowy festiwal zwany Dni Miasta Lipany. Jest to jedna z najbardziej znanych i największych pod względem obecności gości, impreza w tym regionie.

Miasto znane jest również z aktywnych sportów. Od ponad 90 lat działa tutaj piłkarska drużyna ŠK Odeva Lipany, która awansowała do trzeciej ligi. Znany jest także klub słowackich turystów Mladosť Odeva Lipany oraz sporty takie jak siatkówka, hokej, speed badminton, szachy czy taniec towarzyski. Miasto Lipany jest niewielkim uroczym miastem, doskonałym na krótki wyjazd w celach odpoczynku od miejskiego zgiełku i zachwytu nad przyrodą oraz możliwości skorzystania z dobrodziejstw uzdrowiskowych natury.


 

Keszthely jest to węgierskie miasto leżące na zachodzie jeziora Balaton. Miasto powstało w XIII wieku. Burmistrzem tego malowniczego miejsca jest Ferenc Ruzsics, a ludność liczy ponad 20 tys. mieszkańców. Keszthely utrzymuje się głównie z turystyki ze względu na liczne zabytki i sąsiedztwo Balatonu zwanego inaczej węgierskim morzem, z powodu swojej wielkości. Ze względu na dogodną lokalizację i dostępność zarówno drogową, jak i kolejową, Keszthely i okolica są ulubionym miejscem wypoczynku dla wielu turystów. Miasto to jest bardzo blisko niektórych regionów winiarskich w północnej części Balatonu, o których wiadomo, że produkują wysokiej jakości białe wina z lokalnych odmian.

Ci, którzy choć raz spędzili w tej miejscowości swój urlop już zawsze będą wracać do tego miejsca. Keszthely kojarzy się głównie z czystym powietrzem, spotkaniem z naturą, spacerami nad brzegiem jeziora, wycieczkami statkiem oraz pięknymi wschodami i zachodami słońca. Uroku dodają sezonowe imprezy plenerowe, wieczorne koncerty, przyjemna pogoda przez cały okres letni. Balatoński Teatr i Centrum Kongresowe od wiosny do jesieni organizuje festiwale odbywające się na deptaku, które uzupełniają uliczni muzycy, artyści ludowi. Osoby tęskniące za ciszą i kontemplacja, mogą udać się na spacer wśród platanów Parku Helikon.

Miasto to ponadto może się poszczycić dużą ilością zabytków i atrakcji. Wizytówką jest Pałac Festeticsów trzeci co do wielkości pałac na Węgrzech, który można zwiedzać również nocą. Keszthely posiada liczne niewielkie muzea, będące lokalną atrakcją turystyczną - m.in. muzeum Balatonu, muzeum marcepanu, muzeum radia i telewizji. Balaton jest głównym ośrodkiem sportów wodnych na Węgrzech. Jest idealnym miejscem do uprawiania wielu dyscyplin takich jak żeglarstwo, pływanie, surfing. Miłośnicy wędkarstwa w wodach Balatonu mogą się spodziewać wielu ciekawych odmian ryb. Obszerny basen Miejski w Keszthely reprezentuje kategorię premium dzięki pięknie odnowionej wyspie kąpieliskowej i basenom z mnóstwem zabawek.

Bez względu na to czy ktoś poszukuje wrażeń kulturalnych, czy gastronomicznych, czy aktywnego wypoczynku, tu je na pewno znajdzie. Keszthely to połączenie wypoczynkowego kurortu z zabytkowym, pełnym muzeów miastem. Jeden z najpopularniejszych i największych ośrodków turystycznych regionu. W dzień gwarantuje udany wypoczynek na zadbanych plażach oraz kąpiele w płytkim i spokojnym jeziorze, a wieczorami zachęca do odkrywania zakamarków historycznych budynków i zaprasza do udziału w wielu kulturalnych wydarzeniach.


 

 

Sabinov, miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, leżące na wysokości 333 m n.p.m. Badania archeologiczne potwierdzają istnienie w miejscu dzisiejszego Sabinova słowiańskiej osady już w X wieku. Miasto to jest pełne cennych zabytkowych obiektów, których zwiedzanie powoduje wyobrażenie przeniesienia się w czasie do odległych stuleci. Burmistrzem tego długowiekowego miasta jest Ing. Michał Repasky, a ludność liczy ok 12,7 tys. mieszkańców.

Sabinov stanowi bazę turystyczną i punkt wypadowy w otaczające go góry, w które prowadzi kilka szlaków turystycznych zaczynających się w centrum miasta. Miłośnicy przyrody mają okazję spacerów do parku leśnego Švabľovkaczy do okolicznych pasm górskich Čergov i Bachureň położonych w przepięknej scenerii przyrody oraz polecamy ruiny Zamku Hanigovský hrad.

Zabytkowe centrum dostarcza niecodziennych wrażeń odwiedzającym je gościom. To właśnie spacer po starówce - po rynku i bocznych romantycznych uliczkach, spacer po starych zaułkach, gdzie znajdują się baszty i mury dawnych obwarowań miasta, podkreślające jego średniowieczną sławę - wszystko to wzbogaca turystów o nowe przeżycia. Dominantą miasta jest gotycki, rzymskokatolicki kościół poświęcony św. Janowi Chrzcicielowi. Najcenniejszym zabytkiem wewnątrz świątyni stanowi ołtarz główny, podziwiać Gimnazjum Pijarów, Ratusz miasta Sabinov oraz Renesansową Dzwonnicę.


 

Birsztany to miasto na Litwie. Powstałe prawdopodobnie w XIV w. Położone na prawym brzegu Niemna, w miejscu, gdzie rzeka tworzy malownicze meandry. Miasto otaczają sosnowe lasy. Są miejscem kuracji i wypoczynku. Są tu sanatoria. Wody mineralne zawierają m.in. potas i magnez. Burmistrzem tego uzdrowiskowego miejsca jest Nijolė Dirginčienė, a ludność liczy ok. 3tys. mieszkańców.

Zabytki miasta to przede wszystkim budowle uzdrowiskowe i stare drewniane wille z końca XIX wieku. Najważniejszymi z nich są: sanatorium Tulipan (Tulpės) działające od 1927 roku, gdzie z głębokości 125 metrów wydobywa się słynną wodę mineralną „Vytautas “oraz stary dom zdrojowy zwany Kurhausem wpisany na listę obiektów dziedzictwa architektonicznego. Oba charakterystyczne i widoczne z daleka. Pomiędzy nimi, bliżej kościoła, znajduje się Wzgórze Pieśni wypełnione rzeźbami przedstawiającymi ludzi przy pracy, muzyków i anioły. Rzeźby tworzą zbiór ilustracji litewskich pieśni ludowych. Oglądając je warto pamiętać, że dla Litwinów ludowe pieśni mają szczególne znaczenie, są nierozerwalnie związane z ich kulturą i uchodzą za symbol ojczyzny.

Zaciszny charakter miejscowości pozwala w pełni odpocząć od codziennego zgiełku. Szczególny jest także mikroklimat w pobliżu nabrzeża. W zależności od pory roku, podczas spaceru wyczuwalne są zapachy kwiatów i drzew kwitnących na wybrzeżu. Wiele osób uważa, że spacery i odpoczynek w tej wspaniałej miejscowości powodują uzdrowienie organizmu oraz wyciszenie duszy.

Kalendarz wydarzeń

Miasta Partnerskie
Dalej jazda Panie Gazda
Rozkład jazdy pociągów 01.09.2019 - 19.09.2019
Referendum Lokalne 2019
W KRAJ PIWNICZNA
Piwniczna-Zdrój Pięknieje
Facebook
Znad Popradu

Na skróty: