ABC gminnej profilaktyki uzależnień

dodano: 06.06.2019

DOPALACZE MOGĄ ZABIĆ!

"Dopalacze to potoczna nazwa różnego rodzaju produktów o zróżnicowanym składzie, zawierające substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii „.Działają na ośrodkowy układ nerwowy (mózg). Spożycie ich wywołuje w organizmie człowieka reakcje podobne do efektu substancji narkotycznych zdelegalizowanych (często silniejsze).Stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia osoby, która je spożyje. Są mieszankami groźnych trucizn, toksycznych związków, powodujących mocne, nienaturalne reakcje organizmu. Łatwo je przedawkować, co prowadzi do poważnych, niebezpiecznych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego, a nawet śmierci. Działają pobudzająco i halucynogennie. Ich zażycie ma dać energetycznego "KOPA", wywołać stan odurzenia, euforii, halucynacje, omamy. Producenci nie podają pełnego składu chemicznego dopalaczy, który w kolejnych odmianach produkcji ulega ciągłym ewolucjom, a związków chemicznych o psychoaktywnym działaniu, (które stosunkowo łatwo można otrzymać), szacuje się na ponad 10 tys. W sprzedaży występują pod różnymi nazwami np. "kosiarz", "mocarz", "konkret", "funky”, „papierek lakmusowy" i inne. W handlu spotykamy je w postaci kolorowych tabletek, kapsułek, proszku, pokruszonych mieszanek ziołowych, znaczków do lizania lub samoprzylepnych do ciała. Opakowanie dopalaczy stanowią foliowe lub papierowe torebeczki, bez wyszczególnienia zawartych w substancji składników, instrukcji stosowania, czy listy ubocznych skutków. W Polsce dopalacze wprowadzono na rynek, jako "produkty kolekcjonerskie, nie nadające się do spożycia", a tym samym nie podlegające kontroli Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. 

 

Objawy po spożyciu, udzielenie pierwszej pomocy

Jeżeli zauważalna byłaby nagła zmiana w zachowaniu dziecka, które ze spokojnego, radosnego zaczyna być agresywne, śmieje się, wygłupia, bez powodów przejawia zmienne nastroje albo unika kontaktów, zamyka się w swoim pokoju, zaniedbuje naukę, to winno wzbudzić niepokój rodziców. Dopalacze też mogą powodować bezsenność, bóle brzucha, kołatanie serca, wymioty. W takiej sytuacji należy natychmiast podać dużo wody do picia i zawieść dziecko do szpitala, gdzie zostanie podana kroplówka, która rozcieńczy jego stężenie we krwi. W przypadku osłabienia akcji serca stosuje się elektrolity. Dobrze jest zabrać ze sobą, (jeśli to możliwe), opakowanie po dopalaczu, które może być przydatne do szybkiej identyfikacji środka, a tym samym szybszego wyboru właściwej metody odtruwania organizmu.

 

Terapia

Zażywanie substancji psychoaktywnych powoduje szybkie uzależnienie, dlatego z podjęciem leczenia nie można zwlekać. Podstawową jego formą są rozmowy z psychoterapeutą oraz psychoedukacja. Dziecko poznając zagrożenia, jakie stwarza zażywanie dopalaczy, zastanowi się, czy powinno sięgać po nie, czy nie. Terapia w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień, rozpoczyna się od odtrucia organizmu, a następnie uczestnictwa w 6-tyg. programie terapeutycznym (indywidualne spotkania z terapeutą i sesje grupowe). Po zakończeniu tego etapu winna nastąpić kontynuacja go, w warunkach ambulatoryjnych (grupa wsparcia).Tak poprowadzona terapia winna spowodować zmianę sposobu myślenia i radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

W ostatnich latach odnotowano wiele przypadków silnego zatrucia dopalaczami ( trwałego uszkodzenia funkcji mózgu, innych organów, a także śmierci). Należy apelować i ostrzegać młodych przed kupowaniem ich, korzystaniem z poczęstunku, zażywaniem. Producenci, sprzedawcy, kierują się przede wszystkim zyskiem. Wiek użytkowników niebezpiecznie obniża się, a jednocześnie gwałtownie wzrasta popularność tych środków wśród młodzieży. 

 

Sprzedając dopalacze - sprzedają śmierć!

Istnieje pilna potrzeba skoordynowania działań i wprowadzenia długofalowego programu profilaktyczno-edukacyjnego, z udziałem wielu środowisk: medycznego, prawniczego, nauczycielskiego, rodziców i młodzieży. Sprzeciw powinna budzić specyfika i taktyka rozprowadzania substancji, jako "produktu kolekcjonerskiego, nie przeznaczonego do spożycia". Na opakowaniach producenci powinni umieszczać dokładny jej skład i informację dotyczącą skutków działania na organizm człowieka. Zakazem objąć należy promocję i reklamę.

Warto poznać te zagrożenia, aby zdążyć w porę z zastosowaniem działań profilaktycznych (rozmowy informacyjno-ostrzegawcze ukazujące zgubny wpływ środków psychoaktywnych na młody organizm). Dr S. Wolniak, psychiatra, psychoterapeuta ordynator kliniki psychiatrycznej i terapii uzależnień, ostrzega: "Wystarczy jednorazowe zażycie dopalacza, by doszło do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu. Skutkiem zniszczenia jednego z ośrodków kory mózgowej może być np. utrata wzroku, słuchu, zaburzenia mowy". 

Zbliża się czas świąteczno-noworoczny, Sylwester, karnawał, zimowe ferie, wzmożony okres towarzyskich spotkań, wyjazdów na zimowiska, odwiedzin, dyskotek, w gronie rówieśników i nie tylko. Korzystaj z dobrej zabawy bez "psychoaktywnego dopingu"! Bądź asertywny podczas towarzyskiego poczęstunku i namawiania do zakupu nieznanej Ci substancji.

 

Broń się przed zagrożeniem! Ty decydujesz o swoich wyborach Wybieraj mądrze!

Gdzie można uzyskać pomoc?

  • 800-060-800 - całodobowa infolinia
  • 800-100-100 - telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa  

Gminna Komisja RPAiN

 (oprac. MaŹ, na pdst. S.Wolniak "Dopalacze mogą zabić", Wikipedia)

Kalendarz wydarzeń

szczepimysie
FESTIWAL BIEGOWY
ANKIETA BAZA PZ
„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Program PIT.
NSP2021
 INWESTYCJE-PROJEKTY
BIP Zamówienia
Zimowe utrzymanie dróg 2019/2020
Harmonogram wywozu odpadów na 2020 rok Miasto i Gmina Piwniczna-Zdrój
ORANGE ŚWIATŁOWÓD
Elektromobilność MiGPZ
Gazyfikacja Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrók
Znad Popradu
EKOINTERWENCJA
Program "Czyste Powietrze"
KOMUNIKATY PM10
Miasta Partnerskie

Na skróty: